YÜZ GERME

Yüz Germe Nedir?

Sosyal yaşantımızda, insan ilişkilerimizde kişiliğimizin, karakterimizin, iç dünyamızın yansıması olan yüzümüz, tüm ömrümüz boyunca en çok dikkat ettiğimiz bölgemizdir. Böyle olunca estetik işlemler ve ameliyatlar da en çok bu bölgede yoğunlaşıyor. Yüz bölgesinde saçlardan, alın bölgesinden, gıdı ve çene bölgesine, ayrıca kulaklara kadar her bölgenin birçok estetik çeşidi vardır. Estetik işlemlerle yüzümüzde altın oran dediğimiz oranları yakalamaya, yıllara bağlı oluşan sarkma ve kırışmaları önlemeye yönelik işlemler yapılmaktadır.

Yüz germe, yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıklıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan operasyonel bir yöntemdir. İnsanın yaşlandıkça, yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur. Yaşlı bir yüzde; alın çizgileri belirginleşmiş, kaşlar düşmüş, göz kapakları sarkmış, gözaltlarında torbalanmalar ve çizgiler oluşmuş, ağız – burun bölgesinde derin çizgiler oluşmuş, yanak sarkmış, çene konturları kaybolmuş, boyun yağlanmış ve deri perdeleri oluşmuş bir görüntü vardır. Deri, canlılığını kaybetmiş, üzerinde güneş lekeleri, diğer benler belirmiş, incelmiş ve kırışmıştır.

Estetik ve Plastik Cerrahi ameliyatlarından olan yüz germe ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, göz kapakları düzeltilir ve diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir.

Yüz Germe Ameliyatlarında İyileşme Süreci

Aynı gün eve çıkmak mümkündür, ancak genellikle 1 gece hastanede kalmak uygundur. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren denilen silikon borular konabilir. Direnler en geç 2 gün içinde çekilir. Sargı 2-3 gün sonra tamamen açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar bu dönemde yıkanabilir. Dikişler eriyen tipte değilse 5-7 gün sonra alınır. Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. 1 hafta sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınılması ve dış darbelerden korunulması gerekir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5-10 yıl, bazen de yaşam boyu dayanır. Üçüncü haftadan sonra operasyonun yüzünüze verdiği, yaklaşık yeni şeklin farkına daha iyi varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız. Operasyon sonrası son şeklini yaklaşık 6 ay-1 yıl sonrası alır.