MEME ONARIMI

Meme Onarımı Nedir?

Kanser nedeniyle alınmış olan memenin yeniden yapılmasına meme onarımı ya da meme rekonstrüksiyonu diyoruz. Meme onarımı ameliyatları implantlarla ve hastanın kendi dokularıyla yapılabilir. Bazen de implantlarla kendi dokuları birlikte kombine edilerek yapılabilir.

Meme onarımı ameliyatları, hastaların hastalık sürecini kesinlikle etkilememektedir. Hastaların ameliyattan sonra alacakları kemoterapi veya radyoterapi süreçlerini hiçbir şekilde etkilememektedir. Bu hastalarda onarım, ister implantla yapılsın, ister kendi dokusuyla yapılsın hastalık sürecini etkilemez. Eğer kemoterapi veya radyoterapi alacaklarsa zamanla kemoterapilerini veya radyoterapilerini alabilirler.

Takip süreçlerinde, yapılacak olan elle muayenelerde ya da radyolojik tetkiklerde, bunlar ultrason, mamografi, MR işlemi olabilir, tüm bu süreçleri etkilememektedir. Aslında meme onarımları hastaların günlük hayatlarına daha hızlı, daha iyi motive olarak dönmelerini sağlamaktadır. Kanser nedeniyle yaşanılan travmayı azalttığı için, kaybedilen bir organın yerine konmasıyla hastaların moral motivasyonlarını arttırmaktadır. Hastaların aile, sosyal ve cinsel ilişkilerini olumlu etkilediği için ve aynı zamanda meme kanseriyle mücadele süreçlerinde olumlu yönde etkilediği için bu hastalıkla baş etmelerini kolaylaştıran bir yöntemdir.