BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği Nedir?

Tüm dünyada burun estetik ameliyatları en sık yapılan estetik girişimlerdendir. Yüzün tam ortasında bulunduğundan dolayı, yüz güzelliğini ve ifadesini en fazla etkileyen organdır. Bu yüzden iyi yapılmış bir burun ameliyatının hem sağlık, hem de estetik açıdan doğal ve güzel görünmesine katkısı büyüktür. Burun estetiği ameliyatındaki amaç, yüzün profiline uygun bir burun yapmaktır. Burun ucu, kemeri, kökü veya delik yapısının düzeltilmesi yanında varsa nefes sıkıntısı da giderilmiş olur.

Burun estetiği ameliyatları kişiye özel olarak planlanmalıdır. Herkese aynı şekilde bir burun şekli vermeye çalışmak yanlıştır. Yüz bir bütündür ve estetik burun ameliyatlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğal görünüm ve fonksiyonel anlamda da sorunların çözülmesidir.

Burun estetiği operasyonları; burun kemerinin veya burun ucunun şeklini değiştirebilir, burnunuzu küçültebilir veya büyütebilir, burun deliklerinizi küçültebilir, burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirir. Ayrıca soluk almamızda sorun oluşturan polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi problemleri gidermeye yardımcı olur.

Burun estetiğinde operasyon süreci nasıl ilerler?

Burun operasyonu genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Ameliyat sonrası ağrı olmaz, ilk gün yüze soğuk uygulama yapılır. Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner.

Burun estetiğinde operasyon sonrası süreç nasıldır?

Ameliyattan 2-3 gün sonra hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir fakat bu durum sonraki günlerde hızla geçer. Burun estetiği ameliyatından ortalama 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır, hasta normal hayatına rahatlıkla dönebilir. Birinci ve ikinci hafta sonunda uçak yolculuğu yapılabilir. 1 hafta sonra kısa süren yürüyüşlere başlanabilir, 2 hafta sonra hafif koşular yapılabilir, 3 hafta sonra hafif spor yapılabilir ve dozu yavaş yavaş arttırılarak 2 ay sonra ağır spor ve ağırlık çalışmaları mümkün olur.